Zaměstnávání osob se zdravotním postižením nebo náhradní plnění adekvátní cestou součástí projevu společenské odpovědnosti firmy
Nezměníte své mínění o zaměstnávání osob se zdravotním postižením?
Zdroj: Tecaccess.net
Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru jsou ze zákona povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4 %. Tuto povinnost zaměstnavatelé mohou plnit zaměstnáváním osob se zdravotním postižením, tzv. „náhradním plněním" či odvodem do státního rozpočtu.
Firma, která se rozhodne právě pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením a umožní pracovní uplatnění lidem se zdravotním postižením, získává pověst společensky (sociálně) odpovědné firmy, tím i prestiž, buduje si svou image a větší atraktivitu nejen pro zákazníky, ale i pro veřejnost. Je dokázáno, že veřejnost snahu firem pomoci lidem se znevýhodněním kladně hodnotí. V rámci své CSR strategie tak firma podporuje diverzitu a pomáhá budovat dobrou atmosféru na pracovišti. Člověk s postižením může být příjemnou změnou v pracovním kolektivu, vnese nové světlo a nový úhel pohledu na práci.
Definice osob se zdravotním postižením
Osobami se zdravotním postižením (OZP) jsou dle zákona o zaměstnanosti (§ 67 zákona č. 435/2004 Sb.) fyzické osoby, které jsou:
- orgánem sociálního zabezpečení uznány invalidními v třetím stupni (dále jen "osoby s těžším zdravotním postižením"),
- orgánem sociálního zabezpečení uznány invalidními v prvním nebo druhém stupni,
- rozhodnutím úřadu práce uznány zdravotně znevýhodněnými (dále jen "osoby zdravotně znevýhodněné").
Zaměstnávání OZP přináší firmě výhody:
- slevy na dani,
- plnění zákonné povinnosti,
- snížení mzdových nákladů na zaměstnance,
- možnost efektivnějšího využití kvalifikovaných zaměstnanců – OZP vyhledávají převážně pomocné práce, kvalifikovaní zaměstnanci se tedy mohou lépe věnovat svému zaměření,
- možnost získání různých příspěvků od úřadu práce – příspěvek na vytvoření společensky účelného pracovního místa pro zaměstnance, kterému nelze jiným způsobem zajistit pracovní místo (podle § 113 zákona č.435/2004 Sb. o zaměstnanosti), příspěvek na zapracování zaměstnance, kterému úřad práce věnuje zvláštní péči (podle § 116 zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti),
- získání motivovaných a stálých zaměstnanců - Lidé se znevýhodněním si váží svého pracovního místa, a to často i v případě práce, která je pro ostatní zaměstnance neatraktivní.
Je samozřejmě třeba zmínit i některé nevýhody, které ze zaměstnávání OZP plynou, jako např. vyšší nemocnost a neschopnost OZP plnit náročné a komplexní úkoly, které vyžadují vlastní úsudek, rozhodnutí a především flexibilitu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR společně s Asociací zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR každoročně oceňuje podnikatelské aktivity osob se zdravotním postižením a subjektů s významným přínosem pro pracovní uplatnění osob se zdravotním postižením. Více k Ceně MPO zde.
Myšlenky integrace lidí se zdravotním postižením v oblasti práce propaguje řada sdružení. Jedním z nich jsou např. MOŽNOSTI TU JSOU o. p. s. V plzeňské chráněné dílně a kavárně Kačaba zajišťuje pracovní rehabilitaci a další podpůrné aktivity, které pracovníkům se zdravotním postižením mohou zlepšit pracovní a sociální dovednosti, a tím jim zvýšit šanci na získání a udržení pracovního místa na trhu práce.
Zdroj: Kačaba, 2011
Obecně prospěšná společnost dále nabízí osobám se zdravotním postižením vlastní vytvořená pracovní místa v chráněné pracovní dílně. MOŽNOSTI TU JSOU o. p. s tak upozorňují firmy a organizace v regionu na to, že se v této souvislosti mohou chovat společensky zodpovědně a zaměstnávat lidi právě se zdravotním postižením.
Další volba...náhradní plnění
Ne každému oboru podnikání, státní správě či samosprávě je umožněno najít a zaměstnat na volné pracovní pozice odborníky z řad osob se zdravotním postižním. Využitím náhradního plnění může firma získat:
- kvalitní výrobek či službu,
- možnost dát práci zdravotně postiženému člověku,
- možnost dát práci dalším lidem se zdravotním postižením.
Náhradní plnění, které poskytnou prověření zaměstnavatelé zdravotně postižených osob, dané organizaci napomůže řešit zákonnou povinnost a zároveň si mohou být jistí kvalitou poskytnutých výrobků či služeb.
Co je ale nejdůležitější - zadáním zakázky dá firma práci konkrétním lidem se zdravotním postižením, kteří pracují na chráněném trhu práce. Lidem, kteří by pravděpodobně nenašli uplatnění na otevřeném trhu práce.
Dobrým příkladem může být ochranná značka Práce postižených, za kterou stojí projekt s působností v celé České republice, který je jediným v zemích EU. Projekt vytváří systém, podmínky a možnosti pro označování služeb a výrobků, které zdravotně postižené osoby skutečně a prokazatelně vyrobily, kompletovaly, nebo balily, a to ochrannou značkou “Práce postižených“.
Zdroj: "Práce postižených", 2011
Účelem ochranné značky je především udržitelnost vhodných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, podpora, zviditelnění, propagace produktů a práce osob se zdravotním postižením a jejich zaměstnavatelů, kteří mají nelehkou úlohu ve svém počínání – zaměstnávají totiž osoby se zdravotním postižením.
E-shop s produkty sociálních firem, nejen certifikovaných značkou Práce postižených a spadajících do náhradního plnění a další informace naleznete zde.